• PIELGRZYMKA AUGUSTÓW-STUDZIENICZNA

Pielgrzymka Augustów- Studzieniczna

Dnia 19 września 2018r. 40. uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Wizny wyruszyło na wspaniałą pielgrzymkę Augustów – Studzieniczna, której organizatorem był ks. Artur Dobrzyński. Opiekę nad grupą uczniów sprawowały: p. E. Grądzka, p. J. Ożga, p. B. Staszek.
Wspaniałą przygodę rozpoczęliśmy modlitwą zainicjowaną przez Księdza Artura. Hymnem pielgrzymki była pieśń "Bóg kocha mnie, takiego jakim jestem…"

Po dotarciu do Augustowa zatrzymaliśmy się w uroczym zakątku Regionalnego Centrum Rekreacji „Kaktusik”. Dzieci wspaniale bawiły się na placu zabaw, w otoczeniu pięknego ogrodu, wśród kwiatów, zieleni i oczek wodnych. Wrażenie robiła kaskada wodna.

Po smacznym obiedzie wyruszyliśmy w rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej ,,Serwy”. Tym statkiem w 1999 roku płynął Święty Papież Jan Paweł II. Dzieci mogły zobaczyć pamiątki i fotografie upamiętniające to wydarzenie.

Zauroczyła nas niezwykłość Kanału Augustowskiego. Płynęliśmy Jeziorem Necko, przepłynęliśmy Rzeczkę Klonownicę. Jezioro Białe zachwycało jasnozieloną barwą i niezliczoną ilością ptactwa.

Wpływając na Jezioro Studzieniczne nasz statek pokonał śluzę - Przewięź, po czym dopłynął do miejscowości Studzieniczna. Jest to wieś w województwie podlaskim, niezwykle malowniczo położona, ze wszech stron oblana jest wodą.

W Studzienicznej znajduje się zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplica Najświętszej Marii Panny z 1872 r, do której prowadzi wąska grobla z 1920r. W kaplicy przyciąga uwagę słynący łaskami obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej, ukoronowany w 1995 r. koronami poświęconymi przez Jana Pawła II. Ksiądz Artur sprawował tam Mszę świętą. Skierował do dzieci pouczające słowa zwracając uwagę na wielką Bożą miłość, bogactwo otaczającej przyrody, wzajemną dobroć i życzliwość.

Po Mszy świętej był czas na zwiedzanie Sanktuarium i otoczenia. Z szuwarów jeziora wyłaniał się kamienny pomost, a na nim spiżowa figura Ojca Świętego wspartego na lasce, kroczącego w stronę lądu. Na pomniku widniały słowa Świętego Jana Pawła II „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

Z zadaszonej studzienki zaczerpnęliśmy wody. Według miejscowej legendy zawiera ona "cudowną wodę, która leczy choroby oczu". Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości.

Wiele radości sprawiło dzieciom karmienie łabędzi i kaczek nad jeziorem. Wycieczka była okazją do pogłębienia więzi z Bogiem, integracji grupy i dobrej zabawy. Wspaniała organizacja, miła atmosfera, piękno krajobrazu pozostawią dla wszystkich uczestników niezapomniane wrażenia.

Bożena Staszek