e-mail: parafiawizna@op.pl

Grota-Wizna

Kramkowo

Wizna Ul.Łomżyńska

Wnętrze z widokiem na chór

Bożejewo

Droga Wizna-Jedwabne

Męczki

Wizna Ul. Kopernika

Jarnuty

Srebrowo

Mrówki

Nieławice

Nieławice

Kokoszki

Niwkowo

Sambory

PIELGRZYMKA

”Jak często KRZYŻ przypomina nam drogę…. Widzimy krzyże przydrożne, na które jesienią

spadają liście, zimą śnieg, wiosną ciepły deszcz. Latem rzucają cień. Mówimy „krzyżyk na

drogę” – to znaczy „z Bogiem”. Krzyż jest drogowskazem. Można iść od krzyża do krzyża i

jeszcze dalej. Nie jest nieszczęściem – jest drogą. Drogą, która ratuje od rozpaczy.”

Ks. Jan Twardowski

Przydrożne krzyże, kapliczki i figury świętych rozsiane są po całej Polsce, wbrew pozorom nie stanowią tylko pięknego elementu naszego krajobrazu ale są wyrazem naszej katolickiej tożsamości, chrześcijańskiej wrażliwości. Od pokoleń wznoszone są na rozstajach dróg, przydomowych ogródkach, w polu, na skraju lasu na końcach i początkach miejscowości aby przypominać nam o wartościach przekazywanych przez naszych przodków.

Warto kultywować tą przepiękna tradycję i dbać o estetyczny wygląd naszych przydrożnych znaków wiary, zwłaszcza teraz w miesiącu maju, który jest sercem budzącej się wiosny. Jest miesiącem odprawiania nabożeństwa majowego i oddawaniem chwały Najświętszej Maryi Pannie.

Nabożeństwo majowe sławiące Maryję Pannę powstało na Wschodzie w V wieku, na Zachodzie miesiąc maj stał się miesiącem maryjnym na przełomie XIII i XIV wieku. Powstanie nabożeństwa majowego zawdzięczane jest hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X, który zachęcał do wspólnej modlitwy przed wizerunkiem Matki Bożej. Zadbajmy zatem o wszystkie parafialne krzyże, kapliczki i figury. Niech troska o nie, będzie wyrazem zatroskania i świadectwem wiary.

Zapraszamy na nabożeństwo majowe codziennie po mszy świętej o godz. 17.00.