+48 86 217 64 18
Czynny w godz. pracy kancelarii

e-mail:

ul. Ogrodowa 7

18-430 Wizna

Msze i nabożeństwa:

Niedziela 7.00, 9.00, 12.00, 16.00
dni powszednie 7.00, 7.30, 17.00
  • SPEKTAKL ROTMISTRZ PILECKI OFIAROWANIE

„Rotmistrz Pilecki – Ofiarowanie”.

5 października 2018 roku mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl dramatyczny pt. „Rotmistrz Pilecki – Ofiarowanie” w wykonaniu ostrowskiej grupy teatralnej „Rzeczpospolita Apostolska”.

W 1940 r. władze niemieckie zaczęły organizować na ziemiach polskich obozy koncentracyjne. Obok zastraszenia społeczeństwa chodziło również o wyzyskanie darmowej siły roboczej i grabież mienia, oraz eksterminację więźniów.

Osadzanie coraz większej liczby skazańców w obozie koncentracyjnym Auschwitz i rozszerzająca się jego zła sława w miarę zwiększania jego funkcji eksterminacyjnych - wpłynęły na decyzję Witolda Pileckiego, by tam dobrowolnie się udać. Zamiar ten zrealizował 19 września 1940 r. podczas łapanki na Żoliborzu, skąd pod nazwiskiem Tomasza Serafińskiego dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859. Jesienią 1941 r. otrzymał awans na porucznika, który potwierdził fakt, że Pilecki poszedł do obozu ochotniczo, żeby tam zorganizować konspirację wojskową i zdobyć wiarygodne dane o zbrodniach popełnianych przez Niemców.

Sceny z „Raportu” rotmistrza Pileckiego pokazują obraz więźniów z obozu koncentracyjnego. Spektakl jest wstrząsającym dokumentem zapisu zbrodni, odczłowieczenia i zezwierzęcenia oprawców.

Rotmistrz przeżył Auschwitz (z którego uciekł). Nie został zamordowany przez Niemców, ale przez „władzę ludową” w Polsce. Ogłoszony zdrajcą narodu, 25 maja 1948 r. o godz. 21.30, został stracony strzałem w głowę.

„Raport” Pileckiego nie jest znany w powszechnej świadomości narodowej. Jest to efektem tego, że przez 50 lat od śmierci Pileckiego, skutecznie walczono z jego legendą, wymazując rotmistrza Pileckiego z pamięci narodowej.

Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy.

25 V 2018r. obchodziliśmy 70. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego.

Oparty na fartach spektakl był niezwykłym widowiskiem. Podziwialiśmy aktorów, którzy grają z pasji i zamiłowania. Są wśród nich ludzie wielu zawodów, m.in. nauczyciele, rolnicy, emeryci, ale także uczniowie szkół średnich, studenci i dzieci.

W oczach licznie zgromadzonych widzów, widać było wielkie duchowe przeżycia, wielu z zgromadzonych w wiskiej świątyni nie kryło łez.

Dziękujemy za piękne przedstawienie, wrażenia artystyczne i piękną lekcję historii.

Realizacja spektaklu:

Nazwa grupy:

Ostrowska Grupa Teatralna „ Rzeczpospolita Apostolska”

Tytuł:

„Rotmistrz Pilecki – Ofiarowanie”. Sceny oświęcimskie na podstawie raportu rtm. Witolda Pileckiego.

Scenariusz i reżyseria: Sławomir Konarzewski.

Muzyka: Paweł Andruszkiewicz

DZIĘKUJEMY sponsorom

Urzędowi Marszałkowskiemu w Białymstoku za pomoc finansową w przygotowaniu tego widowiska oraz Kółkom Rolniczym z Wizny, Firmie Plastiksal oraz Hexabankowi.

Wielkie podziękowania dla wolontariuszy, którzy z wielkim zaangażowaniem zajęli się logistyką: noclegami, przygotowaniem i podaniem kilku posiłków dla aktorów. Każdemu za każdą pomoc składam podziękowanie.