2. Festyn Parafialny połączony z Odpustem MB Częstochowskiej

W niedzielę 30. sierpnia br., w Wiźnie przeżywaliśmy Uroczystości odpustowe ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Rozpoczęły się Eucharystią celebrowaną przez Ks. Janusza Prusinowskiego, pracującego w Rosji (który po naszym odpuście objął parafię w Petersburgu)

Odpust został połączony z 2. Festynem Parafialnym.

Tym razem połączyliśmy nasze siły z kilkoma organizacjami. Pomysłem stała się inscenizacja odtworzenia wesela wiskiego z lat 60/70. Wiązało się to jednak z dużymi kosztami przedsięwzięcia, na które nie otrzymaliśmy wystarczającego wsparcia finansowego. Pozostaliśmy zatem na pewnej części naszego pomysłu zatytułowanego „Potańcówką wiską”. Niestety, z powodów sanitarno-epidemiologicznych nie mogliśmy uczestniczyć we wspólnych tańcach. Mamy jednak nadzieję, że występy zespołów ludowych „Narwianie” i „Skowronki” oraz pieśni i tańce w ich wykonaniu były ogromną atrakcją naszego spotkania. Takiego wydarzenia jeszcze u nas nie było.

Tegoroczny festyn pt. „Potańcówka wiska” zorganizowany został przy pomocy wielu sponsorów: Urzędowi Marszałkowskiemu, Gminie Wizna, Podlaskiemu Muzeum Kultury Ludowej, Centrum Integracji Społecznej Powiat Łomżyński oddziałowi w Szczepankowie, Aktywnym Przedszkolakom z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Wiźnie, Fundacji „Pomagam z Sercem” oraz zaangażowanym Parafianom, zarówno dorosłym, jak i młodzieży, Sołectwom z Męczek, Nieławic, Srebrowa oraz Kołu Gospodyń z Kramkowa, również dzięki osobom indywidualnym, które dołączyły do festynu wkładając swój czas, pracę i serce.

Coroczny Odpust, a także kolejny festyn to okazja zarówno do modlitwy, spotkań rodzinnych, jak i do dobrej zabawy. Na uczestników czekały liczne gry i zabawy, a także loteria z fantami.

Goście i Parafianie mogli również skorzystać z gastronomii, w tym przepysznej grochówki, kartaczy, domowych wypieków, grillowanej kiełbaski, babki ziemniaczanej zestawów obiadowych i wielu innych pyszności, obok których ciężko było przejść obojętnie. Najmłodsi zajęci zabawą na zjeżdżalni i konkursami z panią animatorką nie zwracali zbytniej uwagi na wiszącą w powietrzu deszczową aurę.

Świetna zabawa, w której udział wzięli nie tylko mieszkańcy trwała do godz. 16.30. Większość uczestników, pomimo wielu obaw w obecnej sytuacji epidemiologicznej, chętnie uczestniczyła we wszystkich atrakcjach przygotowanych z tej okazji, oczywiście stosując się do wszelkich zaleceń sanepidu.

Nasze spotkanie odbyło się na utwardzonym placu przed kościołem Parafialnym, wyremontowanym w 2018 roku dzięki projektowi „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej oraz rewitalizacja i poprawa estetyki miejscowości na obszarze LGD.”