"Patriotyzm - to nie tylko Ojczyzny kochanie,

słowa wielkie, szlachetne serce wzruszające...

patriotyzm - to codzienna i mozolna praca,

perlona kroplami z czoła płynącymi,

patriotyzm - to miłość codzienna w rodzinie,

w której wzrastają młode pokolenia,

patriotyzm - to zgoda wśród ludzi,

to wspólna praca dla wspólnego celu,

to myśl, co serca i umysły budzi.

Pamiętaj o tym.... przyjacielu!"

(S. Komoniewski)

11. listopada obchodzimy Święto Narodowe na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r., po 123. latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.

Dzień ten ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero w 1937r., czyli prawie 20 lat, po odzyskaniu autonomii, jego obchody przywrócono w 1989 r.

Miłość do Ojczyzny winna być przekazywana młodemu pokoleniu w polskich domach, w polskiej szkole i w kościele.

11. listopada 2019 r. w 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Msza Święta była koncelebrowana przez Księdza Proboszcza Piotra Mazurka , księdza Marka Skierkowskiego oraz Księdza Wikariusza Mateusza Gąsowskiego, który w tym dniu rozpoczął pracę duszpasterską w Wiźnie; został uroczyście powitany przez Księdza Proboszcza oraz przedstawicieli parafii.

Ksiądz Mateusz Gąsowski z ogromnym zaangażowaniem wygłosił homilię. Na kanwie Ewangelii wskazał, czym jest prawdziwa miłość Ojczyzny, miłość, za którą w dzisiejszych czasach nie musimy walczyć, przelewać krwi i oddawać życia. Wspomniał o wszystkich bezimiennych, którzy poświęcili dla Polski to, co mieli najcenniejszego – własne życie.

Skłonił wszystkich do refleksji nad tym, czy w naszej codzienności, poprzez nasze wybory, postawy, pracę, miłość, okazujemy wdzięczność za dar niepodległego państwa. Czy dobrze wykorzystujemy okupiony ceną życia naszych ojców, dar wolności?

Słowami polskiego wieszcza Cypriana Kamila Norwida

"Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów nieba,

Tęskno mi, Panie."

wspomniał o swojej tęsknocie do Polski.

W naszych sercach na nowo zabrzmiały takie słowa, jak: Ojczyzna, patriotyzm. Dziś nie możemy zatracić w sobie samych tego, co Polskę stanowi.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe placówek oświatowych oraz straży pożarnej. We Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy.

Po Mszy świętej odbył się montaż słowno-muzyczny. Laureaci Szkolnego Konkursu Poezji Patriotycznej ze Szkoły Podstawowej w Rutkach recytowali wiersze o Ojczyźnie. Wszyscy obecni w kościele włączyli się do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych pod przewodnictwem p. Barbary Borawskiej.

Bożena Staszek