Pielgrzymka do Loretto

5 czerwca 2019r. 44 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Wizny uczestniczyło w pielgrzymce autokarowej zorganizowanej przez księdza Artura Dobrzyńskiego do Loretto koło Wyszkowa.

W grupie pielgrzymów były wszystkie dzieci przystępujące w tym roku do I Komunii Świętej wraz z rodzicami, uczniowie klasy IVa i IVb z wychowawczyniami - p. E. Grądzką i p. J. Ożgą i p. B. Staszek.

Z radością dotarliśmy do przepięknego, przytulnego sanktuarium. Obok małej kaplicy powstaje tu nowa, wielka świątynia, budowana na wzór bazyliki z Loreto we Włoszech.

Ksiądz Wikariusz Artur Dobrzyński celebrował w kościele Mszę Świętą. Wszyscy dziękowali za dar Pierwszej Komunii Świętej, do której przystąpią dzieci 9 czerwca 2019r.

Po Mszy Świętej Siostra Loretanka podarowała każdemu uczestnikowi obrazek Matki Bożej Loretańskiej z modlitwą: ,,O Maryjo, przybywam do Twojego domu! Jak dobrze jest wchodzić na wzgórze loretańskie i odpoczywać w Twym mieszkaniu, które tchnie pokojem…”

Pięknie opowiedziała o figurce Matki Bożej Loretańskiej, historii tego miejsca i bł. ks. Ignacym Kłopotowskim. Był on inicjatorem utworzenia sanktuarium i założycielem Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

Początki Loretto sięgają 1928 roku. Wówczas ks. Ignacy Kłopotowski, ówczesny proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie, zakupił od dziedzica Ziątkowskiego duży majątek pod nazwą Zenówka, położony nad rzeką Liwiec. 27 marca 1929 roku zmieniono urzędową nazwę miejscowości na Loretto.

Tworząc nowy ośrodek, ks. Ignacy Kłopotowski chciał, aby przyjeżdżały tam na kolonie ubogie dzieci z warszawskiej Pragi oraz siostry, które pracując w drukarni często chorowały z powodu ołowianych oparów. Ojciec założyciel od początku swojej posługi był wrażliwy na ludzką biedę. Uważał, że człowiek musi rozwijać się całościowo: potrzebuje dobrego słowa drukowanego i codziennego chleba.

Loretto odwiedzali znamienici goście, między innymi. bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Prymasi Polski – Stefan Wyszyński i Józef Glemp oraz poeta– ks. Jan Twardowski.

Na terenie sanktuarium mieści się obecnie klasztor oraz domy: nowicjatu, rekolekcyjny, wypoczynkowy i kolonijny. Ponadto, od 1994 r. w skład kompleksu wchodzi Dom Pomocy Społecznej dla Kobiet – Dzieło Miłości im. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.

Poszliśmy z Siostrą na wspólny spacer nad rzekę Liwiec. Modliliśmy się przy grobie błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego.

Czas wolny przeznaczonym był na gry i zabawy oraz możliwość zakupu pamiątek. Robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Rozpaliliśmy ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski.

W kawiarence prowadzonej przez siostry zakonne można było zjeść lody, napić się kawy czy herbaty. Pielgrzymka do Loretto to uczta duchowa, ale również integracja dzieci pierwszokomunijnych, rodzin i nauczycieli. W naszych sercach na długo pozostaną te przyjemne chwile, spędzone pośród leśnej przyrody i śpiewu ptaków.

B. Staszek