(86) 217 64 18,  508 321 581
Czynny w godz. pracy kancelarii

e-mail:

INTERAKTYWNA MAPA CMENTARZA

ul. Ogrodowa 7

18-430 Wizna

Msze i nabożeństwa:

Niedziela 7.00, 9.00, 12.00, 16.00
dni powszednie 7.00, 7.30, 17.00

 

  • Czas Wielkiego Postu czas odnowy
plakat krzyża św.

 

Droga ubóstwa i wyrzeczenia (post),

spojrzenie i gesty miłości wobec zranionego człowieka (jałmużna),

oraz synowski dialog z Ojcem (modlitwa)

pozwalają nam wcielić w życie

szczerą wiarę, żywą nadzieję i czynną miłość.

Papież Franciszek, Orędzie na Wielki Post

Bóg przemawia w ciszy…

Non in commotione Dominus – Nie w poruszeniu Pan (por. 1 Krl 19,11) – ta stara sentencja mówi nam, że Boga nie znajdziemy w zgiełku, chaosie, hałasie i zamieszaniu. Wzywa nas ona do spokoju, umiaru oraz wstrzemięźliwości w słowach i czynach.

Łaska Boża często porusza dusze, sumienia i serca w chwilach ciszy, zadumy. W tych momentach, w których osoba się izoluje, pobudzana jest przez wewnętrzny ruch duszy, zwłaszcza sytuacjach trudnych – w próbach duchowych i materialnych, zdrowotnych.

Czterdziestodniowy post "należycie przeżyty Wielki Post". To wszystko ma tylko jeden cel - zbliżyć nas do Boga i do drugiego człowieka. Zauważyć potrzeby rodziny, bliźnich i to nie tylko te doczesne. Zbliżyć nas do siebie nie odwrotnie. Wszystko, co będziemy robić w tym czasie, ma sprawić, że bardziej otworzymy się na Jego miłość. Jeśli doświadczmy miłości będziemy potrafili się nią dzielić.

Kościół daje nam trzy konkretne podpowiedzi: modlitwę, post i jałmużnę. Dzięki temu łatwiej skierować swoją uwagę w tym czasie na Boga, na to co jest ważne w życiu każdego katolika i nie tylko.

Modlitwa


Obejmij modlitwą konkretną osobę, kogoś kto potrzebuje modlitwy, kogoś z kim trudno Ci się porozumieć albo kogo wprost nie lubisz. Przez czterdzieści dni odmawiaj w jego lub jej intencji jedną, krótką modlitwę. Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga. Podczas modlitwy otwiera się dla nas niebo. Tak się dzieje, gdy nasza rozmowa z Bogiem jest autentycznym spotkaniem z Ojcem. W modlitwie poznajemy samych siebie, nasze pragnienia i słabości. Modląc się, naśladujemy Jezusa.

Post


Spróbuj chociaż raz zrezygnować z zakupu jakiejś zbędnej rzeczy, a zaoszczędzone pieniądze zachowaj na propozycje dotyczące jałmużny. Tu sprawdzają się skarbonki wielkopostne dla potrzebujących. Wsłuchaj się w ciszę, w samego siebie a usłyszysz Boga. Świadomy wybór ciszy zamiast hałasu - może nawet poprzez niewielką część dnia, może wtedy, gdy zagłuszasz swoje myśli czymkolwiek, żeby czas szybciej mijał. Niech nie mija - niech zwalnia, a Ty posłuchaj ciszy.

Jałmużna


Czyli podarowanie czegoś z miłością nawet czasu drugiej osobie. Czas poświęcony drugiej osobie nawet nam nieznajomej nigdy nie jest czasem straconym. Jałmużna - to dawanie z serca. To konkretna najczystsza postać miłości. Pomyśl, czy ktoś w Twoim otoczeniu może potrzebować dobrego słowa, jakiegoś wsparcia i słowa otuchy, pocieszenia. Napisanie listu, maila czy SMSa niewiele kosztuje ...

Zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwie wielkopostnym - Drodze Krzyżowej w każdy piątek po mszy św. o godz. 17.00 i w nabożeństwie pasyjnym - Gorzkich Żali w każdą niedzielę po mszy św. o godz. 12.00.

 

krzyż i serce