(86) 217 64 18,  508 321 581
Czynny w godz. pracy kancelarii

e-mail:

INTERAKTYWNA MAPA CMENTARZA

ul. Ogrodowa 7

18-430 Wizna

Msze i nabożeństwa:

Niedziela 7.00, 9.00, 12.00, 16.00
dni powszednie 7.00, 7.30, 17.00

 

  • Rycerze JP II w naszej parafii
12-02-2023

12-02-2023

Powiększ!

12-02-2023

Powiększ!
12-02-2023

12-02-2023

Powiększ!
12-02-2023

12-02-2023

Powiększ!
12-02-2023

12-02-2023

Powiększ!
12-02-2023

12-02-2023

Powiększ!

12-02-2023

Powiększ!
12-02-2023

12-02-2023

Powiększ!

12. lutego w niedzielę, podczas trzech mszy św. gościliśmy w naszej świątyni przedstawicieli, Rycerzy Zakonu Jana Pawła II, którzy idą za Jezusem, śladami naszego wielkiego Polaka św. Jan Paweł II. Poniżej słowa jednego z przedstawicieli zgromadzenia skierowane do parafian, a przede wszystkim do mężczyzn pragnących być może dołączyć do tej wspólnoty:

„…Zakon św. Jana Pawła II jest to Męskie Stowarzyszenie Katolików Świeckich. Powołani zostaliśmy 12 lat temu za namową śp. ks. Bp Henryka Hozera, biskupa warszawsko-praskiego. Być może wielu z nas pamięta dzień 2. kwietnia 2005 roku kiedy umierał nasz św. Jan Paweł II, wszyscy wtedy płakali, umierał najwybitniejszy z Polaków, jeden z najwybitniejszy w historii świata, zdawało się, że pamięć o Nim szczególnie wśród rodaków będzie trwała wiecznie. Minęło prawie 18 lat, Jan Paweł II jest ogłoszony świętym i zdawałoby się, że nadal powinien być podziwiany, czczony Jego nauczanie powinno być propagowane w szkołach i na uniwersytetach, a tym czasem patrzymy, iż Jego imię jest coraz bardziej poniewierane, wyśmiewane a nawet wyszydzane. Słyszy się nawet absurdalne żądania aby pozbawić Go świętości. Co się stało? Co się stało w ciągu tych 18 lat? Co się zmieniło?

Bo św. Jan Paweł II już jest w niebie Jego nauczanie nie ulega zmianie, no właśnie Jego nauczanie.... Ale czy to nauczanie w ogóle znamy? Czy pamiętamy?

Dlatego 12 lat temu 14. stycznia 2011 roku grupa mężczyzn z Warszawy i z Warmii, za błogosławieństwem ówczesnego Ordynariusza warszawsko- praskiego śp. ks. Bp. Henryka Hozera założyła Zakon Rycerzy św. JPII, wtedy jeszcze nie Świętego Jana Pawła II.

Jest to publiczne stowarzyszenie mężczyzn i katolików świeckich, którzy idą za Jezusem Chrystusem, poprzez nauczanie św. Jan Pawła II. Jesteśmy grupą mężczyzn, którzy chcą budować rozwijać swoje ojcostwo na wzór Świętego patrona, chcemy aby nasze dzieci, przyszłe pokolenia nie zapomniały o naszym świętym patronie. Chcemy by nie został tylko legendą, wspomnieniem, aby był… aby pozostał wzorem codziennego także życia. Jesteśmy wspólnotą mężczyzn i młodzieńców, których porwał Jezus aby za przyczyną św. Jana Pawła II świadczyć o Bożej miłości naszym życiem.

Zasadniczym celem Zakonu Rycerzy JPII jest formacja mężczyzn i katolików świeckich poprzez stawianie sobie za wzór osoby patrona św. Jana Pawła II, który swoim świadectwem pokazywał jak harmonijnie można łączyć męskość i świętość. Nie jesteśmy święci my dopiero chcemy być świętymi. Kto może zostać? Kto może wstąpić? Do zakonu może wstąpić każdy mężczyzna czy młodzieniec, który żyje jak katolik, czyli może przystępować do Sakramentów Świętych, należymy do różnych środowisk i dla nas nie ma znaczenia ile masz lat, jak bardzo jesteś wykształcony, jaką zajmujesz pozycję społeczną łączy nas wiara rzymskokatolicka i chęć rozwoju duchowego, a co za tym idzie stan łaski uświęcającej.

Padają też pytania w jakim wieku najlepiej wstąpić? I tu jest jedna odpowiedź, w każdym. Jeśli Pan Bóg powołuje to On sam wybiera najlepszy wiek. Najstarszy brat, który do nas wstąpił miał 94 lata, najmłodszym kadetem był 6 letni Staś. Kadetem? Ponieważ mamy grupę młodych chłopaków, młodzieńców, którzy są kadetami, a być może po uzyskaniu pełnoletniości zechcą zostać rycerzami św. Jan Pawła II. Dzisiaj oprócz prowincji polskiej istnieje prowincja Ukrainy, prowincja Hiszpanii, prowincja Francji, prowincja Kanady, prowincja Filipin, świeżo erygowana 12 lutego 2023 roku prowincja w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jest nas na świecie już prawie 1500, oczywiście najwięcej w Polsce, tutaj zakon jest prowincją matką, ponieważ tutaj zakon powstał, tutaj najlepiej się rozwija. Są też prowadzone poważne rozmowy na temat założenia zakonu nawet w Turcji, we Włoszech, w Chile, wszędzie pod każda szerokością geograficzną sprawdza się nauczanie św. patrona, wszędzie w każdym czasie jest on aktualny, żywy.

Podstawa naszego działania jest między innymi wzajemna pomoc bratnia, umocnienie wspólnoty mężczyzn, oraz odważne męskie świadczenie o naszej przynależności do kościoła katolickiego. Udział w innych grupach nie jest przeszkodą, nasza formacja uzupełnia inne, a nie wyklucza. Swoje powołanie rycerze JPII pokazują poprzez zaangażowanie tj.: dążenie do świętości swoich członków, obrona wartości chrześcijańskich w tym rodzinnych, obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, dbanie o rozwój patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, promocja nauczania św. JPII, promowanie katolickiej duchowości świeckiej, wzajemna pomoc bratnia, wpieranie duchowieństwa w każdej dziedzinie życia, szczególnie w parafii, promocja duchowości mężczyzny. Zależy nam by nasza Ojczyzna cały świat nie zapomniały o św. JPII ponieważ to my jesteśmy ostatnim pokoleniem, które widziało tego Świętego człowieka, Świętego Polaka.

Pytano mnie dlaczego jestem rycerzem św. JPII? Odpowiem po pierwsze bo tak trzeba, a po drugie bo chcę iść do nieba, wiem że wielu z was myśli podobnie, wiem że wasze serca także są pełne lęku o swoje rodziny, o dzieci, o naszą Ojczyznę. Dlatego przychodzę dziś do ciebie chodź z nami, zmieniajmy siebie, swoje rodziny, parafię i Polskę na wzór i za przykładem św. JPII. Wiem, że wolą ks. proboszcza jest aby i tu w Wiźnie w parafii św. Jana Chrzciciela powstała chorągiew Rycerzy św. JPII. Teraz jest ta chwila, teraz jest ten dzień, gdy te słowa które powtarzał św. JPII wymagajcie od siebie choćby inny od was nie wymagali. Teraz jest ten moment aby podjąć tę decyzję. Prośba do Pań zachęcajcie swoich ojców, braci, narzeczonych jesteście radością i sensem naszego życia, wspieracie nas w dobrym zachęcacie do dobrego, zachęćcie aby wasi mężczyźni wstąpili. A w historii żona rycerza to zawsze była dama…”

Bóg zapłać

Poniżej link do strony Rycerzy...

Zakon Rycerzy JP II